Dobór taśmy ze względu na temperaturę

Bardzo ważnym z kryterium przy wyborze taśmy samoprzylepnej jest temperatura, w której będą przechowywane lub transportowane paczki po zaklejeniu. Nie wszystkie rodzaje stosowanych klejów są odporne na działanie bardzo wysokich lub niskich temperatur.

Najszerszy zakres temperatur posiada taśma z klejem na bazie kauczuku naturalnego, tzw. solvent. Doskonale sprawdza się zarówno w bardzo wysokiej (do 60°C), jak i niskiej (do -20°C) temperaturze. Kontrast dla niej stanowi taśma z klejem akrylowym głośnym. Pełne właściwości klejące zachowuje ona w temperaturze między 0 a 40°C.

Alternatywą taśmy solventowej jest Freezer. Dzięki opracowanej przez Dalpo specjalnej recepturze kleju na bazie kauczuku modyfikowanego, taśma ta doskonale sprawdza się w temperaturze od 40° do -15°C.

Warto zaznaczyć, że bez względu na rodzaj używanej taśmy jej aplikacja powinna odbywać się w temperaturze co najmniej 0°C. Dopiero zaklejone paczki czy kartony można umieścić w zimniejszym miejscu.

Przed wyborem danego rodzaju taśmy, należy rozważyć czy bardzo szeroki zakres temperatur jest rzeczywiście niezbędny. Mimo że taśma z klejem akrylowym bądź kauczukowym syntetycznym (hot melt) sprawdzają się w nieco węższym zakresie temperatur, w większości przypadków stanowią doskonały i ekonomiczny sposób zabezpieczenia przesyłek.

Drukuj